A kempingezés kialakulása
A kempingezés Észak- Amerikából származik, ott éltek és vándoroltak ismeretlen tájakon egyes népcsoportok, és a magukkal vitt sátraikban éjszakáztak. A kilakulás fő oka tehát a szükségesség volt. A másik fontos motívum, hogy a XX. század elején általánossá vált a nyolc órás munkaidő így az emberek szabadideje megnövekedett.
Az európai kempingezéshez több dolog együttes hatása is vezetett.
A gyalogos és víziturizmus ugrásszerű fejlődésnek indult, és ez magával hozta azt, hogy az emberek szerették volna a természetben tölteni a szabadidejüket, megszakítás nélkül, tehát szükség volt valamilyen „szállásra”.
A két világháború között lehetőség volt arra, hogy olyan felszereléseket gyártsanak, amelyek korszerűek, könnyűek, óvnak a rossz időjárástól és tömegesen gyárthatóak.
Ebben az időszakban a nagy mértékű iparosodás volt jellemző, ez is hozzájárult ahhoz, hogy az emberek közül sokan vágytak a természetbe a városokból, a munka után ott szerettek volna kikapcsolódni.
Az iparosodás és a fejlődés velejárója az igények növekedése is, minél több volt az emberek szabadideje, annál nagyobb volt a vágyuk, annak igényesebb módon való eltöltésére.
A motorizáció elterjedése is megemlíthető az okok között. Minél több autó állt az emberek rendelkezésére, annál könnyebben mozdultak ki, így egyszerű kikapcsolódást jelentett a kempingezés, mint életforma.
Vadvirág Kemping (1967), forrás: MTI
A második világháború idején és utána visszafejlődés figyelhető meg, de amint újra megindult a motorizáció és a turizmus fejlődése, magával hozta a kempingek és kempingezés fejlődését is.
A balatoni kempingezés már több mint 70 éves.
1958-ban nyílt meg az első két kemping, Tihanyban a mostani Club Tihany terültén és Balatonfüreden, amelyek egyben az ország első kempingjei is voltak.
Füred Kemping, forrás: Urbán Tamás
A következő nagyobb kempingfejlesztések 1964-ben és 1979-ben zajlottak, majd a jelenlegi kempinghálózat alapjai a 80-as években jöttek létre.
A 90–es években megindult az idegenforgalmi hivatalok részvénytársaságokká, kft-kké történő átalakulása. Amelyik volt idegenforgalmi hivatalból alakult vállalkozás a piaci feltételek között is fent tudott maradni, az azóta is működik. A Balatontourist Kft. is ezek közé tartozik.